Вивчаємо бджолу

«Бджола дає можливість виліковувати наші хвороби. Це кращий маленький друг який тільки є у людини на світі».

Д. Мато

Апітерапія - лікування захворювань людини продуктами бджільництва: бджолиною отрутою, маточним молочком, пилком, прополісом, медом, пергою. Це перевірений століттями ефективний вид лікування багатьох захворювань. Сьогодні сучасні наукові дослідження доводять незаперечну користь бджолопродуктів. Лікувальний ефект продуктів бджільництва заснований на наявності досить потужних енергетичних, біологічно активних і дезінфікуючих речовин, мінеральних солей, мікроелементів, вітамінів і деяких ще не розпізнаних біологічно активних агентів. Дія продуктів бджільництва спрямована на підвищення загальної опірності людини, мобілізацію імунної системи, протистояння агресій хворобливих чинників.


Історія. Бджоли - найдавніші мешканці землі. Їхній вік нараховує 55 - 60 мільйонів років. У стародавньому Єгипті бджолу зображували на обелісках, емблемах, гробницях. Єгиптяни, висловлюючи свою покірність фараону, малювали бджолу як знак відданості. Письмові джерела Єгипту свідчать про те, що вже у той час були відомі цілющі, косметичні та консервуючі властивості меду. У стародавній Індії бджоли вважалися священними супутниками богів. Індійці приписували меду різноманітні поживні та лікувальні властивості, вживали його як антидот при потраплянні в організм отрути.

Китайці в III тисячолітті до нашої ери рекомендували мед як самостійний лікувальний засіб.

У Палестині бджільництво виникло приблизно 4 тис. років тому. У Біблії є згадка про Ханаан - землі, по якій течуть мед і молоко. Араби вважали мед божим даром і називали його елексиром.

Бджільництво було добре розвинене в Стародавній Греції, Римі. Вивченням життя бджіл займався грецький філософ Аристотель (384 - 322 рр. до н е.). Давньоримський лікар Педаній Діоскрид (1 століття до н. е.) у праці "Про лікарські засоби" згадує про прополіс як про продукт життєдіяльності бджіл, про успішне застосування меду при шлунково-кишкових захворювань, гнійних ранах, фістулах. Авіценна (980 - 1034 рр. до н е) найбільш популярний представник арабської медицини в своїх працях "Книга зцілення" і "Канон лікарської науки" вказує на цілющі властивості прополісу, особливо при лікуванні ран, і меду, який, за його припущеннями продовжує життя людини. Він говорив: "Якщо хочеш зберегти молодість, то обов'язково їж мед". Навіть у Корані є згадка про цілющі властивості меду. Сам Магомет говорив хворим: "їжте мед і станете здоровими". Цілющі властивості меду добре були відомі на Русі і використовувалися при лікуванні ран і запальних ураженнях шкіри. Уже у XIX столітті апітерапія, особливо вивчення бджолиної отрути привернули увагу відомих учених і лікарів (Демарто 1858; М.І.Лукомскій 1861; Ф.Терч 1884 ; І.В.Любарский, 1887 та інші). У першій половині ХХ століття кількість наукових досліджень щодо застосування продуктів бджільництва в медицині було дуже велике.

Вчені різних країн (Франція, Румунія, Болгарія, Німеччина, Японія, СРСР) науково обґрунтували застосування продуктів бджільництва в клінічній практиці, багато в чому був розкритий механізм їхньої дії при різних патологічних процесах, доведена і оцінена висока їх ефективність. Хотілося б відзначити таких наших вчених і лікарів як: Е.А Лудянский, Б.А.Орлов, Н.М Артемов, Г.П Зайцев, Б.А Охотський, А.І.Тихонов та інших.

А уже на початку 90-их років минулого століття в Україні на базі ННЦ «Інститут бджільництва ім. П. І. Прокоповича» було створено єдине в країні відділення апітерапії для вивчення продуктів бджільництва та їхнього впливу на здоров'я людини. Першим завідувачем відділення став І. М. Кожара.

Проводилися дослідження з біологічно активними продуктами бджільництва (БАПП): мед, пилок, прополіс, перга, маточне молочко, бджолина отрута, трутневий гомогенат Були створені нові форми препаратів і апіфітокомпозицій спрямованої дії і розроблені методи їх введення в організм людини. За період діяльності відділення було створено близько 40 таких апіфітопрепаратов, розроблена технічна документація для їх виготовлення.

Всі препарати пройшли медичну апробацію в провідних клініках України. Була доведена безсумнівна цінність для відновлення здоров'я пацієнтів з різними захворюваннями всіх біологічно активних продуктів бджільництва.

У січні 2015 р відділення апітерапії отримало статус лабораторії біологічно активних продуктів бджільництва. Колектив лабораторії продовжує займатися вивченням БАПП, розробкою нових форм апіфітокомпозицій і вивченням методів їх введення в організм людини.

Основні напрямки досліджень лабораторії:
        - розробка та клінічні апробації апіфітокомпозицій в провідних клініках України;

  • експериментальні дослідження можливості застосування апіфітокомпозицій в різних вікових групах;

  • - розробка нових підходів для найбільш ефективного застосування БАПП, прискорення і простоти доставки їх у кров'яне русло організму людини без зміни нативності продукту;

  • - вивчення, вдосконалення та наукове обґрунтування схеми лікування хвороб нервової, серцево-судинної та ендокринної систем методом апітоксинотерапії;

  • - вивчення, наукове обґрунтування лікування хвороб людини методом біорезонансної терапії за допомогою бджолиних біомодулів;

    В даний час лабораторія співпрацює з клініками Національного інституту фтизіатрії і пульмонології ім. Ф.Г. Яновського НАМН України, Інституту геронтології ім. Д. Ф. Чеботарьова НАМН України.

    З 2010р лабораторія співпрацює з ДЗ «Український спеціалізований диспансер радіаційного захисту населення» МОЗ України щодо впровадження нових апіфітокомпозицій, де успішно застосовуються розроблені біодобавки в комплексному лікуванні дітей, що проживають в зонах радіаційного контролю. Так само нашим інститутом переданий бджолиний біомодуль для проведення сеансів біокорекціі пацієнтам диспансеру.

    Робота в цьому напрямку буде продовжаться і далі. І ми сподіваємося, що бджола відкриє людям ще не одну таємницю і ми ще не раз згадаємо слова нобелівського лауреата з етології бджіл Карла фон Фріша: «Життя бджоли схожа на чарівний колодязь: чим більше з нього черпаєш, тим рясніше він наповняться водою»

...

№ 8 || Автор: Петро Вітенко, завідувач лабораторією біологічно активних продуктів бджільництва ННЦ «Інститут бджільництва ім. П.І.Прокоповича», лікар вищої категорії.

Журнал

Реклама

До уваги читачів

ДО УВАГИ ЧИТАЧІВ ЖУРНАЛУ  «ДОКТОР  БДЖІЛКА»

Передплата на журнал «ДОКТОР  БДЖІЛКА» триває постійно з будь-якого кварталу у всіх поштових відділеннях України, вартість на один квартал 2016 року-27,10 грн.

ПЕРЕДПЛАТНИЙ ПОШТОВИЙ ІНДЕКС:   86733

Електронну версію журналу «Доктор Бджілка» можна передплатити на нашому сайті.