Пасічникам на замітку

Головний медозбір закінчився. Старих бджіл, які не знайшли квіток з нектаром у полі, все більше манять дразливі пахощі, що линуть з льотків чужих вуликів. То тут, то там на льотках можна помітити гострі сутички між пильною сторожею і настирливими осами та бджолами-злодійками, котрі намагаються проникнути у вулики. Це сигнал пасічнику: настав час зменшити льотки, враховуючи силу сім'ї. Поступово зменшують і гнізда сімей, виставляючи за заставну дошку недобудовані та старі стільники, непридатні для зимівлі.


Надворі ще літо, яскраво світить сонце, спека докучає хліборобам. Та на пасіці все сильніше відчувається наближення осені. Дуже помітно зменшилась сила бджолиних сімей. Спрацювались, розгубились крилаті трудівниці під час багатоденної заготівлі кормових запасів.

Важкі часи настали для трутнів. Бджоли спочатку відтісняють їх на край гнізда, порожні стільники або на дно вулика. Поза гніздом холодними ночами багато з них гине. Знесилених трутнів бджоли поступово виганяють з вуликів. Пасічник повинен звернути увагу на сім'ї, в яких бджоли не займають трутнів. Як правило, в таких сім'ях щось негаразд з матками.

Основна турбота зараз — простежити, щоб сім'ї мали не менше 8—10 кг меду, оскільки в маломедних вуликах дуже погано сіють матки. Бджоли, які виведуться з серпневого розплоду, найкраще зимують. Якщо в місцевості, де знаходилась пасіка у період медозбору, вже немає медоносів, її слід перевезти до пожнивної гречки, насінників люцерни, конюшини, соняшника, щоб забезпечити повноцінне нарощування бджіл. У серпні бджіл обробляють проти вароатозу. Дуже важливо, щоб основні сім'ї бджіл пішли в зиму з молодими матками. Такі матки інтенсивно і довго червлять і восени.

На пасіці проводять осінню ревізію сімей та їх бонітування. Відповідно оформлені акти ревізії надсилають районному зоотехніку по бджільництву. Кормові запаси, що залишаються на зиму, перевіряють на наявність паді. Відводки із запасними матками доцільніше поселити поряд з основною сім'єю через глуху перегородку. Так вони краще зимують. Зимівники ремонтують, білять і просушують.

Районний зоотехнік організовує і забезпечує проведення на пасіках господарств головної осінньої ревізії, а також бонітування бджолиних сімей. Стежить за проведенням профілактичних обробок сімей проти вароатозу. При потребі організовує перевезення деяких пасік на нові місця, щоб забезпечити осіннє нарощування бджіл.

* * *

Пасічники звичайно виводять маток від 1—2 кращих сімей, мало приділяючи уваги батьківським сім'ям. З часом це призводить до спорідненого розведення бджіл на пасіці. Негативні наслідки його проявляються в тому, що в сім'ях зменшується кількість розплоду і розміри бджіл. Вони частіше уражуються хворобами. Цьому потрібно запобігати. Маток слід виводити не менш як від 4—5 кращих сімей, слідкуючи, щоб батьківські сім'ї не були споріднені з материнськими. Доцільно через кожні 3—4 роки робити «прилиття крові». Для цього віддалені пасіки обмінюються сім'ями, відводками від них і матками.

* * *

Відомо, що при зниженні температури клуб зимуючих бджіл стискається. Цю природну потребу бджіл можна полегшити, якщо під час складання гнізд на зиму в передостанніх стільниках (з обох сторін гнізда) зробити по 2—З отвори розміром 2—2,5 см. Після зимівлі такі стільники вибраковують і перетоплюють на віск.

Бджолині сім'ї, які зимують без перги, зовсім не мають розплоду аж до першого весняного обльоту бджіл. Це, по-перше, затримує розвиток вароатозу і, по-друге, дає змогу провести весняну протикліщову обробку бджіл при відсутності розплоду. Після обльоту і обробки бджіл в сім'ї дають пергу і вони починають швидко розвиватись.


№ 8 ||

Журнал

Реклама

До уваги читачів

ДО УВАГИ ЧИТАЧІВ ЖУРНАЛУ  «ДОКТОР  БДЖІЛКА»

Передплата на журнал «ДОКТОР  БДЖІЛКА» триває постійно з будь-якого кварталу у всіх поштових відділеннях України, вартість на один квартал 2016 року-27,10 грн.

ПЕРЕДПЛАТНИЙ ПОШТОВИЙ ІНДЕКС:   86733

Електронну версію журналу «Доктор Бджілка» можна передплатити на нашому сайті.