НАЦІОНАЛЬНОМУ НАУКОВОМУ ЦЕНТРУ «ІНСТИТУТ БДЖІЛЬНИЦТВА ІМЕНІ П.І. ПРОКОПОВИЧА» - 25 РОКІВ

10 травня 1989 року було видано наказ Держагропро-му УРСР №120, яким було створено Науково-дослідний і технологічний інститут бджільництва. А у 2005 році (№ 1006/2005) установі надано статус Національного Наукового Центру «Інститут бджільництва ім. П. І. Поко-повича». Так було реалізовано розпорядження Ради міністрів Української РСР від 11 листопада 1990 року за №521-р.
Закінчення. Початок на стор. 1.
ННЦ «Інститут бджільництва ім. П.І. Прокоповича» – провідна науково-дослідна установа в галузі бджільництва нашої країни, яка здійснює розробку і впровадження у виробництво результатів фундаментальних і прикладних досліджень з питань селекційно-племінної роботи, технології виробництва та переробки продукції, ветеринарного забезпечення, апітерапії, стандартизації та використання бджіл для запилення ентомофільних сільськогосподарських культур.
За відсутності державної структури управління галуззю бджільництва, ці функції Інститут взяв на себе. Що ж вдалося досягти гауковцям і співробітникам установи?
За цей час збільшено кількість бджолосімей з 2500 до 4 мільйонів, збільшено виробництво меду до 70-75 тисяч тонн. Ці показники вивели Україну на перше місце в Європі по виробництву меду і на п’яте в світі. Створено чотири племзаводи, одинадцять племрозплідників, більше 30 племінних пасік. Розроблено план районування трьох порід бджіл. Нам вдалося не тільки задумати, а й реалізувати програми «Біморф» і «Біометр», які забезпечують швидкість виявлення генетичної належності племінного матеріалу.
Відселекціоновано чотири високопродуктивні типи карпатських бджіл: «Вучківський», «Рахівський», «Говерла», «Синевир», затверджені Міністерством аграрної політики та продовольства України. Виведено також два типи українських степових бджіл, розроблено більше десятка стандартів по бджільництву. Наші вчені запровадили високопродуктивний сорт фацелії «Аліна», розроблено і впроваджено лікувальний препарат для бджіл «Здорова бджілка». Винайдено і проведено клінічні апробації більше 30 лікувально-профілактичних препаратів, які ефективно впливають на підвищення функції імунної системи, що надзвичайно важливо в зоні підвищеного радіаційного фону. Складено карту забруднення нектароносів в усіх зонах України та запроваджені методи очистки продукції бджільництва від радіонуклідів. Метод очистки воску від забруднення, який винайшли наші співробітники використовується на семи воскозаводах.
Науковий центр провів два міжнародні конгреси «Апіславії» (1998, 2008).
У 2013 році пройшов 43-ій міжнародний конгрес «Апімондія», в якому взяли участь делегати ста країн світу. У його роботі взяли участь 8 тисяч пасічників та бізнесменів.
Більше 1200 делегатів Конгресу з усіх країн світу відвідали наш музей, який є структурною одиницею Інституту. Музей – гордість не тільки інституту, але і всієї країни. Як було відзначено іноземними делегатами, такого музею немає ніде у світі.
У музеї, оформленому у національному стилі, представлені численні матеріали про винахідників, художні твори, картини, фотографії, скульптурні твори, які розкривають зміст і особливості основних етапів розвитку галузі – бортництва і рамкового бджільництва. Чудово оформлені озвучені діорами «Монастирська пасіка; пасіка на Поліссі» та «Пасіка на кочівлі». Загалом в музеї зібрано біля двох тисяч цінних експонатів. Зауважу, ми прагнемо оформити їх як національне надбання розпорядженням Кабінету Міністрів України.
На конгресі науковці Інституту представили сучасні передові тех нології, українські типи порід бджіл, розробки з апітерапії, лікування та профілактики хвороб бджіл, державні стандарти, патенти, медові конвеєри. З нашим ННЦ підписали меморандуми про співпрацю спілки пасічників та наукові установи Аргентини, Канади, Угорщини, Казахстану, Молдови.
Враховуючи важливість бджіль ництва в аграрному секторі, коли прибуток від запилення ентомофільних сільськогосподарських культур в 3-10 разів перевищує прибуток від основної продукції бджільництва, а також роль інституту в цих питаннях, вважаємо було б добре, якби його науково-практичним розробкам існувало державне фінансове сприяння.
16 травня 2014 року в ННЦ «Інститут бджільництва імені П.І.Про коповича» відбулися урочис тості з нагоди двад цятип’я-тирічного ювілею центру. На святкування прибули керівники спілок пасічників областей України, представники преси, радіо, директор департаменту міністерства аграрної політики та продовольства України А. А. Гетя, віце-президент НААН України академік І.І Ібатулчн, академік секретар відділення зоотехнії НААН України О. М. Жукорський.
На святкуванні був відкритий пам’ятник «Втулковий вулик П.І. Про-коповича», який подарував Центру «Фонд П.І. Прокоповича» народного депутата України В. М. Коржа. Добровільні кошти у фонд внесли пасічники України.
Також була проведена науково– практична конференція «Наукові надбання П.І. Прокоповича: основи раціонального бджільництва, 200 річчя створення рамкового (втулкового) вулика». На конференції обговорювались наукові доповіді присвячені історичній спадщині П.І. Прокоповича, можливості використання його ідей в сучасних умовах ведення бджільництва, сучасний стан в галузі та перспективи її розвитку.
Співробітники Центру за сумлінну, плідну працю нагородженні почесними грамотами та подяками міністерства аграрної політики та продовольства України та президії НААН. Дирекція Центру виготовила нагрудні знаки «За заслуги в галузі бджільництва» та пам’ятну медаль П.І. Прокоповича, які були вручені працівникам Центру та фахівцям галузі бджільництва України за вагомі здобутки.
Останні журнали.
Попередні бюлетені
Останні статті
Популярні статті
Журнал
До уваги читачів
ДО УВАГИ ЧИТАЧІВ ЖУРНАЛУ «ДОКТОР БДЖІЛКА»
Передплата на журнал «ДОКТОР БДЖІЛКА» триває постійно з будь-якого кварталу у всіх поштових відділеннях України, вартість на один квартал 2016 року-27,10 грн.
ПЕРЕДПЛАТНИЙ ПОШТОВИЙ ІНДЕКС: 86733
Електронну версію журналу «Доктор Бджілка» можна передплатити на нашому сайті.