Інструкція по лікуванню бджолиною отрутою

У клінічній картині загальної токсичної реакції спостерігаються: геморагічний синдром, розлади, пов’язані зі спазмами мускулатури внутрішніх органів, токсичні і клонічні судоми, гіперсалівація, арефлексія, марення, галюцинації. Безпосередньою причиною смерті є параліч дихального центру.

Порівняльні токсикологічні дослідження показали, що теплокровні тварини, особливо ссавці, більш чутливі до отрути бджолиної, ніж холоднокровні.


Загальнотоксична дія отрути бджолиної здійснюється в основному за рахунок нейротоксичної дії меліттіну, що виражається в появі судом клонічного і тетанічного характеру. При множинних вжаленнях людей клінічна симптоматика свідчить про пошкодження в більшій мірі заднього мозку і в меншій мірі – премоторної зони та інших відділів ЦНС.

ЛІКУВАЛЬНА ДІЯ ОТРУТИ БДЖОЛИНОЇ

Отрута бджолина – біологічно активна речовина з широким спектром дії на організм. Ефект її прийнято виражати в одиницях дії (ОД). У нашій країні за 1 ОД прийнято кількість отрути бджолиної, одержуваної при вжаленні однієї бджолою (ОД мг). Дія отрути залежить від дози, способу введення, віку людини і стану її організму.

Цікавою особливістю отрути бджолиної є її здатність розширювати судини мозку. Доведено, що на тлі падіння АТ, викликаного введенням отрути, настає значне збільшення об’єму крові, який протікає через мозкові судини.

Механізм протипухлинної активності отрути бджолиної в даний час пов’язують з основним її компонентом; меліттіном, тому що він є потужним інгібітором кальмодуліну.

Активність отрути бджолиної знижується під впливом нагрівання, фільтрування і під дією короткохвильового випромінювання.

Таким чином, отрута бджолина в нетоксичних дозах є лікувальним і профілактичним засобом неспецифічної дії, мобілізуючи захисні сили організму.

ВНУТРІШНЬОШКІРНЕ ВВЕДЕННЯ ОТРУТИ БДЖОЛИНОЇ

Бджоловжалення

Найбільш древнім і розповсюдженим методом введення натуральної отрути бджолиної з лікувальною метою є бджоловжалення, яке проводиться шляхом притиснення бджоли пінцетом до визначеної ділянки шкіри.

Найбільш ефективне бджоловжалення в акупунктурні точки. Перш ніж провести курс лікування отрутою бджолиною, хворого необхідно ретельно обстежити для виявлення можливих протипоказань. Перед процедурою бджоловжалення проводяться мінімум дві біологічні проби для перевірки на чутливість людини до отрути.

Методика проведення. Вибір місця для укусу залежить від стадії та тривалості захворювання.

При лікуванні хворих, які добре переносять 2-3 одночасних вжалення, але в яких виникає алергічна реакція на 5-6 бджолиних укусів, рекомендується дотримуватися поступового збільшення дози. Так, після першого сеансу жало можна витягти через 5 секунд, повторну процедуру провести через день і видалити жало вже через 20 секунд, при подальшому сеансі – через 1 хв. і т.д.

При лікуванні отрутою бджолиною рекомендується молочно-рослинна дієта, багата вітамінами, мікроелементами і мінеральними солями, забороняється вживання алкоголю, прянощів, жирної їжі.

Препарати отрути бджолиної не можна призначати відразу після їжі. Після лікувального сеансу не рекомендується приймати водні процедури, повітряні й сонячні ванни, здійснювати тривалі прогулянки або виконувати фізичні вправи, що вимагають значних зусиль, уникати розумової напруги.

Лікар, в залежності від стану хворого і характеру захворювання, визначає дозу отрути і складає відповідну схему лікування.Процедура бджоловжалення. Для проведення процедури бджоловжалення користуються спеціальним пінцетом, запропонованим Н. П. Йорішем (1969).

Найчастіше лікування проходить за наступною схемою: у перший день проводиться вжалення тільки однією бджолою, у другий день – двома бджолами, кожен день для вжалення додається по одній бджолі. Такий курс лікування становить 10 днів, після якого необхідно зробити перерву на 3-4 дні. Потім курс можна повторити, а бджіл брати в три рази більше.

Апітерапія через біологічно активні точки акупунктури. Подразнення біологічно активних точок (БАТ) бджоловжаленням адекватно введенню лікарських речовин в БАТ. Застосування бджоловжалення в БАТ підвищує опірність організму, лікувальний ефект виявляється приблизно на 20% вище, ніж без використання БАТ.

Апітерапія або апірефлексотерапія проявляє свої специфічні особливості. Слід зазначити, що існує ряд БАТ не рекомендованих для введення у зв’язку з анатомічними особливостями і можливими побічними реакціями, наприклад: область сосків, статеві органи, внутрішній кут ока та інші. Ряд точок зазначені в рефлексотерапії як «небезпечні ». Рекомендуємо уникати використання цих БАТ.

Міні-укус. «Міні-укус» полягає в тому, що жало видаляється зі шкіри вже через кілька секунд, щоб була введена мінімальна доза отрути. Ця методика може бути особливо корисною для першого тестового укусу, метою якого є перевірка можливості виникнення алергічних реакцій у пацієнта.

Внутрішньошкірне вприскування апітоксину. Метод природного укусу бджіл відноситься до числа найбільш ефективних, але болючість і складність чіткого дозування отрути змушують шукати інші методи введення отрути бджолиної в організм хворого.

В даний час розроблений метод внутрішньошкірного вприскування апітоксину. Цей метод дозволяє підійти індивідуально до лікування кожного хворого і дає можливість заготовляти апітоксин в необхідній кількості.

Введення шляхом втирання

Після природного бджоловжалення метод втирання отрути в шкіру у вигляді тих чи інших препаратів є найпоширенішим. Метод менш токсичний і може поєднувати комбінований вплив у вигляді масажу або введення у препарати інших компонентів.

Отруту бджолину можна ввести в організм хворого також шляхом втирання апітоксинової мазі.

Курс лікування складає 2-3 тижні.

ІНГАЛЯЦІЇ

Введення отрути бджолиної шляхом інгаляцій є простим і ефективним засобом. Для проведення інгаляції отрута бджолина розчиняється в гарячій воді. Суть методу полягає в тому, що пари гарячої води з резервуара звичайного парового інгалятора, які хворий вдихає через порцелянову трубку, захоплюють пари апітоксину.

Електрофорез, іонофорез і фонофорез. Іонотерапія або електроіонотерапія – метод введення в організм лікарських речовин за допомогою постійного струму. Перевагою є безболісність і повільне надходження отрути в організм, що забезпечує пролонговану дію. Отрута застосовується як у вигляді розчину, так і в мазях, що наносяться на електроди.

Внутрішнє введення. Основні діючі компоненти отрути (білки і поліпептиди) руйнуються під дією травних ферментів шлунково-кишкового тракту. Однак, результати останніх досліджень свідчать про можливість проходження білкових і поліпептидних компонентів їжі через стінку кишечника без руйнування.

ОСОБЛИВОСТІ ПРОВЕДЕННЯ АПІТЕРАПІЇ

Оскільки апітерапія має цілий ряд протипоказань і при неправильному призначенні може викликати важке отруєння, лікування отрутою бджолиною слід проводити тільки за призначенням і під безпосереднім наглядом лікаря. Лікувальні та токсичні дози отрути бджолиної для кожного хворого індивідуальні.

ЕКСТРЕННА ДОПОМОГА ПРИ АЛЕРГІЧНИХ РЕАКЦІЯХ НА БДЖОЛОВЖАЛЕННЯ

1. Зменшити надходження отрути в організм.

1.1. Видалити якомога швидше жало бджоли пальцями або пінцетом.

1.2. Ділянку вжалення обробити етиловим (70% або 90%) спиртом, концентрованим розчином перманганату калію, нашатирним спиртом, настойкою йоду, горілкою або одеколоном.

У більш важких випадках:

1.3. Накласти (якщо дозволяє локалізація) джгут вище місця укусу, не здавлюючи артерію, на час до 30 хв.

1.4. Місце укусу обколоти хрестоподібно 0,5-0,1 мл 0,1% адреналіну в 5 мл фізіологічного розчину і прикласти лід.

2. При появі перших симптомів отруєння дати пацієнту достатньо пиття (настій м’яти, ромашки, зелений чай). При наростанні симптоматики отруєння дати випити 50 мл 40% алкоголю або суміш алкоголю з медом (25-50 мл 40% алкоголю і 1 чайну ложку меду). Замість алкоголю можна дати 0,5 л теплої води (чаю), в якій розчинити 50 мл меду.

3. Аскорбінова кислота 0,5-1,0 г.

4. Ввести в / м димедрол 1 % до 5 мл, або супрастин 2 % 2-4 мл, або тавегіл 0,1% 1-2 мл.

5. Ввести в / м гормони: дексаметазон 4-20 мг, або гідрокортизон 100-300 мг, або преднізолон 90-120 мг.

6. При бронхоспазмі ввести в / м 1-2 мл 24 % еуфіліну.

7. При колапсі: кордіамін, кофеїн, сульфокамфокаїн.

8. При важкому ступені загальної реакції негайно викликати «Швидку допомогу» паралельно проводячи курс невідкладних заходів: негайно ввести в/м 0,5-1,0 мл 0,1% адреналіну, 90-120 мг преднізолону, кордіаміну. Забезпечити венозний доступ і ввести внутрішньовенно струйно: 0,5-1,0 мл 0,1% адреналіну в 10 мл фізрозчину, 0,4% дексаметазон 4-20 мг, або гідрокортизон 100-300 мг, або 3% преднізолон 90-120 мг. Почати внутрішньовенну інфузію 0,9 % хлориду натрію (400 мл), потім реосорбілакт 200-400 мг. При низькому АТ через кожні 10-15 хв. до поліпшення стану вводити 0,5-1,0 мл 0,1% адреналіну в 10 мл фізрозчину, або 1,0 мл 0,2 % норадреналіну, або 1,0 мл 1% мезатону в 10 мл фізрозчину. При бронхоспазмі внутрішньовенно ввести 10,0 мл 2,4% розчину еуфіліну. При стенозі гортані рекомендовано введення дихальної трубки або конікотомія. У центрі апітерапії повинна бути медсестра, що володіє внутрішньовенними маніпуляціями, і повністю укомплектована аптечка.

Склад аптечки для кабінета апітерапії:

1. Адреналін 0,1% – 1,0 мл (норадреналін 0,2 % – 1,0, мезатон 1 % – 1,0) – амп.

2. Аскорбінова кислота – табл.

3. Димедрол 1 % – 1,0 (супрастин 2 % – 1,0, тавегіл 0,1 % – 2,0) – амп.

4. Дексаметазон 0,4 % – 1,0 – амп.

5. Гідрокортизон – амп.

6. Преднізолон 3 % – 1,0 – амп.

7. Кордіамін 25 % – 1,0 – амп.

8. Кофеїн 10 % – 1,0 – амп.

9. Сульфокамфокаїн 10 % –2,0 – амп.

10. Еуфілін 24 % – 1,0 і 2,4 % – 10,0 – амп.

(Друкується у скороченому варіанті). Початок у № 6, 2015

Продовження у наступному номері


№ 7

Реклама

До уваги читачів

ДО УВАГИ ЧИТАЧІВ ЖУРНАЛУ  «ДОКТОР  БДЖІЛКА»

Передплата на журнал «ДОКТОР  БДЖІЛКА» триває постійно з будь-якого кварталу у всіх поштових відділеннях України, вартість на один квартал 2016 року-27,10 грн.

ПЕРЕДПЛАТНИЙ ПОШТОВИЙ ІНДЕКС:   86733

Електронну версію журналу «Доктор Бджілка» можна передплатити на нашому сайті.